Producatori si increderea in nada

Moderatori: Pompiliu Aranyos, Roby Solticzki, Adi (adnov) Novac

Adi (adnov) Novac
Moderator
Producatori si increderea in nada

Mesaj de Adi (adnov) Novac » Joi Feb 15, 2018 9:35 am

Va salut

Am avut inspiratia sau neinspiratia de a ma implica intr-un topic pe Crapmania, lucru pe care il fac foarte rar datorita felului in care se pune problema pe acel forum (mereu la misto si cu atacuri la persoana si nu la subiect). Am reusit, fara sa-mi propun, sa starnesc pe unul din "zeii" autohtoni si anume Vladut Mateianu de la Senzor, care, deranjat fiind de raspunsul meu, a avut un moment de sinceritate si a recunoscut ca, mai multi producatori nu folosesc Robin Red original in retetele lor ci o facatura autohtona. Cu toate astea toti spun ca folosesc Robin Red!!. Ba mai mult facatura autohtona a fost obtinuta in laboratoarele de "Research&Development" unde cercetatorii romani in domeniul nadelor au obtinut o replica identica a celebrului Robin Red. Dupa aceasta afirmatie omul se corecteaza( poate in urma unui telefon venit de la ceilalti producatori :lol: ) si spune ca doar Senzor foloseste acest produs, avand exclusivitate, iar acest produs este chiar mai scump decat originalul. Voi va dati seama?? Cercetatorii romani au obtinut acelasi lucru, dar mai scump :lol: , iar Senzor cumpara de la ai nostri in loc sa bage originalul de la Haith's. Cam cum suna asta pentru cei dintre voi care mai aveti cate un "business" sau doar cateva cunostinte de economie?
Mai departe omul se corecteaza iar si spune ca cercetatorii romani au descoperit ca Robin Red original este de fapt o inselatorie, un ingredient de volum, o pacaleala. Ei nu replica exact Robin Red-ul, asa cum a afirmat initial Vladut ci au dezvoltat un produs in care toate elementele au rol in nutritia crapului si doar culoarea este similara cu cea a celebrului Robin Red. Voi va dati seama? Bilele Senzor si al altor producatori (conform Vladut) folosesc acest produs secret, revolutionar, iar baietii, in loc sa-l promoveze aleg sa spuna ca folosesc produsul original.
Ma intreb oare cate ingrediente listate in retete ca fiind originale se produc de fapt in laboratoarele romanesti? Pai cam toate conform afirmatiilor aceluiasi Vladut.
Concluzia e simpla! Omul onest e marfa rara, primeaza doar smecheria, inselatoria si minciuna. Daca pana acum doar banuiam ca baietii astia ne vand rahat la pret de aur acum macar avem confirmarea chiar din gura lor. Am facut si cateva "printscreen-uri" deoarece ma tem ca aceste dezvaluiri involuntare vor disparea in zilele urmatoare de pe respectivul forum. Nu vreau ca aceasta postare sa sune ca o emisiune de-a lui Dan Senzationescu in direct si in reluare, dar cred ca este important sa intelegem fenomenul si mai ales sa intelegem pe ce dam pana la urma banii!
Fişiere ataşate
Capture3.JPG
Capture2.JPG
Capture1.JPG
Capture.JPG

Adi (adnov) Novac
Moderator
Re: Producatori si increderea in nada

Mesaj de Adi (adnov) Novac » Joi Feb 15, 2018 9:38 am

Pozele au fost postate invers asa ca va rog sa le parcurgeti de jos in sus, in ordinea cronologica a afirmatiilor!

adimiron
Membru nou

Mesaj de adimiron » Joi Feb 15, 2018 4:18 pm

Na ,daca te-o mancat acum scarpinate. Eu am invatat si inca invat sa pescuiesc ,"unii sau nascut invatati"si nu numai in Bucuresti ,peste tot gasesti cate un"Guru" in pescuitul crapului.
Misto dialogul pe Crapmania!

Adi (adnov) Novac
Moderator

Mesaj de Adi (adnov) Novac » Joi Feb 15, 2018 5:51 pm

Apoi asa ca discutie de iarna a fost misto :lol:. Sunt cativa "zei" care cred ca le stiu pe toate si in grandomania lor ii mai scapa gura si dau din casa. Dupa incearca sa o dreaga, dar mai mult se infunda. Si uite asa mai aflam si noi, muritorii de rand, cam cum sta de fapt treaba. O banuiam noi oricum, dar altfel e cand o afli direct de la sursa :D.

Roby Solticzki
Moderator
LOCAȚIE: Timisoara

Mesaj de Roby Solticzki » Joi Feb 15, 2018 6:10 pm

Esti mic. Esti din provincie...nu ai dreptate. Nu stii nimic. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Robyvan

Szilveszter Gyenes
Membru experimentat

Mesaj de Szilveszter Gyenes » Joi Feb 15, 2018 8:12 pm

Mai nou nu mai ai loc de atâția zei pe baltă :( toți sînt pescari ,bă da toți.și unu face bile mai bune ca altu,n-ai cum!!sînt puțin off topic da nu m-am putut abține :mrgreen:

Robert Romanu
Site Admin
LOCAȚIE: Timisoara

Mesaj de Robert Romanu » Joi Feb 15, 2018 11:21 pm

Interesant clinci-ul dintre voi. Ideea unui mix corect variaza foarte mult de la un anotimp la altul, de la o balta la alta si de ce nu de la un pescar la altul.
Ce pot eu sa promit in cazul de fata (ca producator de boilies-uri in devenire) este faptul ca intotdeauna primeaza clientul si nu banii!
Nu stiu daca e cazul sa fac promisiuni despre corectitudine si promptitudine insa va recomand cu tarie sa nu acceptati sa fiti dusi de nas doar de o reclama bine gandita!
Eu personal nu folosesc RR (Robin Red) ci merg pe un raport de 35% de fainuri de peste, ingrediente de volum si aminoacizi astfel incat sa-i ofere crapului necesarul de nutritie.
In alta ordine de idei, nu am inventat eu boilies-ul si nici pescuitul la crap, cu atat mai putin Senzor sau alti producatori autohtoni de boilies, asa ca cei care zic ca au descoperit gaura la covrig nu fac decat sa-si promoveze afacerea pentru a fi profitabila!
Un lucru de respectat de altfel, atata timp cat nu ajunge sa se duca in nesimtisme si autosuficienta!
Fir intins tuturor si nu uitati, pescarul conteaza pe lacomia pestelui! :)
Robert Romanu
Onyxcarp.ro

Sigi Honig
Membru nou

Mesaj de Sigi Honig » Vin Feb 16, 2018 10:13 am

Salut!
Zic si eu ceva.
Personal nu cred ca RR strica. Eu am alta temere: sa nu fie contrafacut. Stie cineva cum se poate proba?

Adi (adnov) Novac
Moderator

Mesaj de Adi (adnov) Novac » Sâm Feb 17, 2018 7:42 am

Cred ca in primul rand trebuie sa cumperi macar un kilogram de Robin Red original. Sa fii sigur ca este cel original. Cum sa faci asta in Romania nu sunt sigur. Nu mai bag mana in foc pentru nici un comerciant de ingrediente de la noi cum ca ar fi onest. Odata ce ai produsul original si stii cum arata, miroase... etc iti vei putea da seama usor cand vei cumpara "rahat red" romanesc. Sunt sigur ca rau nu face, ba din contra, dar sa intelegem ca Robin Red nu este chili sau paprika sau mai stiu eu ce. Este un mix in sine despre care producatorul spune ca este o combinatie subtila de uleiuri, diverse tipuri de ardei, zaharuri si condimente.

Scrie răspuns