Catch&Release

Moderatori: Pompiliu Aranyos, Roby Solticzki, Adi (adnov) Novac

Adi (adnov) Novac
Moderator
Re: Catch&Release

Mesaj de Adi (adnov) Novac » Lun Feb 05, 2018 9:58 am

Cand eram copil si mergeam cu tatal meu la pescuit nu exista conceptul de Catch&Release. Era doar Catch&Fript, ba mai mult ideea de a arunca pestii inapoi era privita ca o erezie, iar "faptasul" ar fi fost catalogat drept nebun sau prost. Cu timpul au aparut baltile cu plata unde la inceput plateai doar intrarea si tot ce prindeai era al tau ca mai apoi sa se plateasca si pestele prins. Odata cu acest sistem a aparut inevitabil si Catch&Release deoarece luai acasa cat iti permitea buzunarul si la restul le dadeai drumul. Personal, in acele vremuri, am descoperit ca-mi face mare placere sa dau drumul pestilor. Nu m-as fi gandit niciodata ca satisfactia de a elibera un peste o va depasi pe aceea de a lua un peste acasa ca semn al succesului unei partide, dar asa a fost si asa a si ramas. Cu timpul chiar si ideea de a lua peste acasa si a-l omori a inceput sa-mi creeze repulsie exact ca unui fost fumator caruia acum mirosul de tigara ii provoaca greata. Nu m-as mai intoarce niciodata la Catch&Fript, iar pestele pe care il consum provine doar din supermarket. Nu vad nici un sens sa iau un peste din mediul lui natural mai ales ca oferta de peste de consum este mare si variata.

Sigi Honig
Membru nou

Mesaj de Sigi Honig » Lun Feb 05, 2018 12:04 pm

Salut!
In linii mari sunt de aceeasi parere cu Szilvester. Depinde insa si de specia de peste. Crapul sub 1 kg, mreana sub 40 cm, chiar si carasul ca palma se "storneaza". Sa nu mai vorbim de lin sau de alte specii amenintate de a disparea. Nu prea cumpar peste de la supermarket pentru ca nu am incredere iar mai nou am auzit ca la sacos se vinde peste "importat" din Ungaria. Nu mai stii in cine sa ai incredere... Totusi, nimic nu se compara cu scobarul sau platica de timis. Si nimeni nu ne poate reprosa ceva daca adunam de-o tigaie in limita bunului simt...

Robert Romanu
Site Admin
LOCAȚIE: Timisoara

Mesaj de Robert Romanu » Mar Feb 06, 2018 12:09 am

:)
Robert Romanu
Onyxcarp.ro

alinhulea
Membru nou

Mesaj de alinhulea » Mar Feb 06, 2018 5:09 pm

Nedelea Samir(pablo)
Membru nou

Mesaj de Nedelea Samir(pablo) » Mar Feb 06, 2018 6:00 pm

Suntem prizionerii balcanismului zugravit de Kusturica...vezi pisica alba pisica neagra!
D aia mer’ unii la Belo Blato...aduc amuru’ (amurii dupa anumite izvoare) sa se incoarde la copii si la nevasta!!! Unii cica justifica investitia muierii...:))
Cred ca si “neste” crapciani din Sacos au avut soarta asta!
Greu cu mentalul colectiv!
Ca sa fac o paralela (vb betivului din film) ne meritam pesede ul si pesede ul ne merita pe noi!

Bunea Bogdan
Membru nou
LOCAȚIE: Dinias

Mesaj de Bunea Bogdan » Mar Feb 06, 2018 6:54 pm

Si eu merg la Belo Blato. Si iau Amur. Pentru ca sunt mâncător de peste înrăit si pentru ca regulamentul îmi permite. Dar pe lacuri unde regulamentul este C&R il respect. Si la Belo am prins 30 de amuri in 2 zile. Cu toate astea nam băgat la roata de rezerva nimic. Cat am avut voie am luat restul înapoi in lac.
Am avut o partida in care am prins doar crap comun. Si deși sunt sigur ca la poarta mar fi lăsat ( cunosc paznicii) nam luat nici unul.
Si pe Bega practic C&R. Pentru ca așa îmi place si ma face sa ma simt bine. Daca prind ceva caras poate iau deo friptura. Dar crap nu.
Acu câțiva ani am fost la Cărpiniș la baltă. Desi il cunoșteam pe administrator si erau ultimele zile când avea balta in concesiune, chiar daca el nea zis sa luam tot ce prindem, eu am luat un somn de vreo 4 kile si nasul meu un crap de vreo 3. Desi am prins vreo 15 crapi pana la 5 kile si o grămadă intre 0,5-1 kg. La râtul le-am dat drumul desi eram conștient ca aveau mari șanse sa ajungă apoi in plasele unor braconieri.

Szilveszter Gyenes
Membru experimentat

Mesaj de Szilveszter Gyenes » Mar Feb 06, 2018 8:01 pm

Păi in jos de Timișoara trebe să fii inconștient să nu faci c&r.,peștele ăla chiar pute :mrgreen: :mrgreen: .în rest totul ține de bunul simț și să te gândești până la urmă să mai lași pești și pentru viitor ,să prindă și copii tăi

Scrie răspuns