Varlam Story

Moderatori: Pompiliu Aranyos, Roby Solticzki, Adi (adnov) Novac

Dabici Stefan
Membru nou
Varlam Story

Mesaj de Dabici Stefan » Mie Noi 29, 2017 8:47 pm

Robert ai putea sa ne scrii in cateva randuri despre experienta ta de la Varlam ...cred ca ar fii destui curiosi sa afle despre acest Lac.Merci

Robert Romanu
Site Admin
LOCAȚIE: Timisoara
Re: Varlam Story

Mesaj de Robert Romanu » Mie Dec 06, 2017 11:16 pm

Saluare! Vis-a-vis de Varlaam......voi face o mica descriere a acestui lac d.p.m.d.v.
Este situat langa Bucuresti, in localitatea cu acelasi nume, Varlaam. La aproximativ 15 km de Bucuresti. Se pescuieste plantat, atat cu barca (pentru cei care vor, sunt si motoare electrice de inchiriat), cat si cu navomodelul. Nu prea ai ce face acolo daca nu mergi cu cineva care stie lacul(si aici ma refer strict la A-uri) sau dupa caz cu un sonar bun.
Fundul lacului( eu i-as zice balta) este in general cu mult mâl negricios iar din loc in loc gasesti si ceva fund tare.
Adancimea medie este undeva la 3 m cu fluctuatii, in cateva locuri am gasit adancimi intre 3,7 si chiar 4,1 m.
La capitolul fauna, din cate am discutat cu ceilalti pescari, nu stau foarte stralucit aprox 12-15 pesti de peste 20 kg cu un maxim de 26 parca si pana la 50 ceva mai mici, pana in 16 kg, stiuca multa si salau!
Balta e in forma de potcoava si se pescuieste de pe peninsula, standurile fiind foarte ingramadite la cativa metri unul de celalalt incat seara/noaptea am vorbit mai tare si am fost atentionat sa vorbesc mai incet sa nu trezesc vecinii.
Atitudinea administratiei lasa de dorit, insa fiind atat de mult promovata, au clienti si de acolo lipsa de bun simt.
Buuun, in rest ce sa zic, este o balta/balastiera bine ingrijita putin cam mica dupa gustul meu, cu wc si dus la zona de intrare.
Pretul pe 24 de ore este de 120 de lei plus barca, vana de primire, motor electric si balize in cazul in care nu ai.
O balta superficiala cu o amprenta clara de interventie umana la capitolul amenajare, o balta la care eu personal am fost de doua ori prima si ultima data! :) Vorba unui prieten de-al meu "La pomul laudat!"
Robert Romanu
Onyxcarp.ro

Robert Romanu
Site Admin

Mesaj de Robert Romanu » Joi Dec 07, 2017 10:47 am

Da. Mai gresim si noi cateodata! :)
Robert Romanu
Onyxcarp.ro

Roby Solticzki
Moderator

Mesaj de Roby Solticzki » Vin Dec 08, 2017 1:04 pm

Roland Koromi scrie:
Joi Dec 07, 2017 8:55 am
Asa patesti daca treci Carpatii sa mergi la pescuit si nu numai , sa iti fie invatatura de minte ;)
:lol: :lol: :lol: :lol:
Roli are ce are cu ei.....
Robyvan

Scrie răspuns